Sherlock

Sherlock

Excelent word search puzzle maker that will give you a lot of fun for hours.
The program is available on Mac Informer but it is discontinued on the developer's site
 
Apple Inc.
License type: Shareware
No longer supported by the developer

Sherlock is an excelent word search puzzle maker that will give you a lot of fun for hours. Unlike similar apps Sherlock makes a fully-fledged puzzle containing a secret text. To read the secrets you have to find all the given words and remaining letters form the hidden message. Remaining letters are those not used in any of the given word.
Hidden message can be either your own text or it can be a randomly selected famous quote. Sherlock is also a perfect tool for preparing great games for your kids giving them printed puzzles containing instructions for the game. Instructions can be hidden in the puzzle. They must solve it first to be able to get them and to continue with your game. Puzzles can be exported to PDF file or saved to the disk, so you can share them with your friends.
Solving word search puzzles helps to develop the left brain hemispehere, helps to learn new words and improve spelling.
If you have any recommendation or if you find a bug do not hesitate and contact us at: jt@jiritichy.com
iOS version coming soon!
Enjoy!
Česky:
Sherlock je výborný generátor plnohodnotných osmisměrek s tajenkou. Tajenku může tvořit jednak vlastní text anebo může ukrývat náhodně vybraný slavný citát.
Najděte všechna slova ze seznamu a zbývající písmena tvoří tajenku.
Osmisměrky můžete také využít k tvorbě her pro své děti - instrukce ke hře mohou být ukryty v tajence osmisměrky a děti ji musí nejprve vyluštit, aby mohly pokračovat dále.
Osmisměrky lze exportovat do PDF formátu nebo mohou být uloženy na disk, což umožňuje jejich snadné sdílení s přáteli.
Luštění osmisměrek pomáhá rozvíjet levou mozkovou hemisféru, napomáhá učení nových slov a jsou tak výborným pomocníkem pro rozvoj Vašich dětí.
Máte-li jakékoliv připomínky a náměty, nebo naleznete-li jakoukoli chybu, neváhejte nás kontaktovat na: jt@jiritichy.com
iOS verze už brzy k dispozici!
Aplikace je plně lokalizována do českého jazyka.
Přejeme Vám hodně zábavy!

Info updated on: